Jeśli obawiasz się, że Twoja koszula straci swój śnieżnobiały blask po kilku praniach, a Ty nie masz pojęcia jak temu zapobiec – to zapewniam Cię, że jesteś w dobrym miejscu. Z poniższego artykułu dowiesz się jak prać białą koszulę, aby pozostała biała? Wskażę Ci proste triki i zasady, którymi polecam Ci się kierować podczas następnego prania białych ubrań. A większość z tych zasad z powodzeniem możesz wykorzystać nie tylko do prania koszul.
Nie rób po swojemu
Ja wiem, że czasami nas kusi, żeby wyprać coś na pamięć, albo w wyższej temperaturze, ponieważ został nieprzyjemny zapach lub plama nieznanego pochodzenia, ale… Nie rób tego! Istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się plam, czy nieprzyjemnego zapachu, a Ty wypierz zgodnie z tym co znajduje się na metce. Jest 30 pierz w 30, jest 40 pierz w 40 (ale jak nie musisz wybierz 30 – to dobrze zrobi tkaninie i jej kolorom).
Czytaj metki i stosuj się do ich zapisów!
A co jeśli odcięłaś i wyrzuciłam metkę? Najlepszym sposobem jest ustawienie prania na tryb delikatny i najniższą możliwą temperaturę. W dodatku im rzadziej pierzesz tkaniny tym lepiej dla ich trwałości. Pamiętaj, że w clariani do każdego zakupu otrzymujesz dedykowaną kopertę z widocznymi zasadami prania i prasowania, która możesz wpiąć do segregatora oraz wykorzystać jako miejsce na przechowywanie odciętej metki. A także po zakupie zostajesz objęta opieką posprzedażową w ramach, której będę Ci przypominać jak prać Twoją koszulę clariani.
Posegreguj ubrania
Możesz pomyśleć co to za banały? Przecież umiem segregować ubrania. Jednak czy zwracasz uwagę na niepozorne detale? Wszelkie kolorowe napisy, ale w szczególności czarne, bądź ciemne naszywki mogą zaszarzyć Twoją białą koszulę. Wrzucasz do pralki biel i beż lub cieliste ubrania, bo przecież to takie podobne? Błąd! Może to zażółcić Twoją koszulę, która po kilku praniach przestanie być śnieżnobiała. Postaw, więc na szczegółową segregację ubrań i pierz ze sobą wyłącznie śnieżnobiałe ubrania.
Dodaj sodę oczyszczoną
Zabieramy się za dodatkowe czynności, które polecam Ci wdrożyć przy praniu białych koszul. Sposobem, który mocno rekomenduję, ponieważ sama go stosuję jest dodawanie sody oczyszczonej do białego prania. Po co? Niweluje ona przykry zapach, ułatwia usuwanie plam i co najważniejsze zapewnia biel koszul na dłużej. Jak ją dodać do prania? Są dwa najbezpieczniejsze rozwiązania, albo mieszasz z proszkiem do prania i wsypujesz do przegródki, bądź przygotowujesz roztwór z: 1 szklanki zimnej wody (250 ml) i łyżeczki sody, którym polewasz ubrania w pralce. Możesz też posypać pranie sodą, ale uważaj…. Twoja tkanina może na tym ucierpieć w szczególności jeżeli jest delikatna i wymagająca specjalnej pielęgnacji.
A może pranie z wodą utlenioną?
Bielsze białe możesz też uzyskać piorąc koszule z wodą utlenioną. Dodaj do bębna pralki od 80-120 ml wody utlenionej 3% i czekaj na śnieżnobiały efekt. Tylko pamiętaj, by nie wlać za dużo wody utlenionej, bo ucierpią Twoje tkaniny.
Wrzątek z cytryną
Na koniec zostawiłam najbardziej czasochłonne rozwiązanie, ale równie tanie jak poprzednie. Zagotuj w garnku sporą ilość wody (taką by zakryć przygotowane do prania ubrania) i podczas wrzenia dodaj kilka plasterków cytryny (minimum z 3 większych okazów). Włóż koszule do mieszanki wody z cytryną i pozostaw tak długo, aż woda wystygnie. Następnie wypierz standardowo swoje ubrania i gotowe – białe bardziej białe.
I na koniec pamiętaj by prać koszule z rozpiętymi guzikami, aby się nie zniszczyła, a dla ułatwienia prasowania powiesić ją na wieszaku w trakcie suszenia.
PODSUMOWANIE: Jak prać białą koszulę, aby pozostała biała – masz całkiem sporo możliwości. Od tradycyjnych metod bez użycia dodatków, ale z ogromną koncentracją na detale i segregację ubrań. Aż po te tanie i popularne rozwiązania z sodą oczyszczoną, wodą utlenioną czy wrzątkiem i cytryną. Przyznam, że od dłuższego czasu dodaję do prania sodę oczyszczoną i jestem zadowolona z efektów jej działania. A Ty, która metodę stosujesz lub chcesz wypróbować? napisz w komentarzu poniżej.