Oznaczenia na wszywkach

Symbole znajdujące się na wszywkach (potocznie nazywanych metkami) mogą niejednej z nas zawrócić w głowie. Symbole z kropkami, bez kropek, okrągłe z literkami, bez literek itd. Można w tym gąszczu łatwo się pogubić. Aby temu zapobiec i ochronić Twoje koszule oraz pozostałe ubrania przed zniszczeniem, przygotowałam dla Ciebie kompleksowy przewodnik po oznaczeniach na wszywkach. Będzie o praniu, prasowaniu i suszeniu, czyli o wszystkich ważnych krokach, które musisz wykonać by Twoje ubrania utrzymać w czystości.

OZNACZENIA PRANIA:

Zacznijmy od wyjaśnienia symboli związanych z tradycyjnym praniem, o praniu chemicznym znajdziesz informacje w następnym akapicie. Kropki, kreski, dłoń, pojemnik, liczby, co to wszystko oznacza?

Pojemnik to oczywiście symbol prania. Symbol poniżej oznacza: można prać.

Pojemnik z jedną kreską u dołu oznacza pranie delikatne. Taki też program wybierz w swojej pralce.

Pojemnik z dwoma kreskami natomiast wskazuje, że możemy prać, ale bardzo delikatnie. W zasadzie pranie bardzo delikatne możemy utożsamiać z praniem ręcznym i tak z nim postępować.

To właśnie dłoń umieszczona w pojemniku, jak łatwo się domyślić odzwierciedla konieczność prania ręcznego. Nowoczesne pralki są wyposażone w systemy tzw. prania ręcznego, który zdejmuje z nas obowiązek przygotowania swoistej kąpieli w misce dla naszych ubrań. Sprawdź, czy i Ty masz taką opcję. Jeśli masz zachęcam Cię do korzystania z tej funkcji.

Temperaturę w jakiej można prać ubrania, oznacza się na dwa sposoby. Po pierwsze albo z wykorzystaniem liczb umieszczonych w pojemniku na pranie – jak ma to miejsce poniżej:

Albo poprzez kropki, także umieszczone w pojemniku np.:

Jedna kropka to: 300C

Dwie kropki to: 400C

Trzy kropki to: 600C

Cztery kropki to: 900C

Ostatni symbol w postaci przekreślonego pojemnika z praniem oznacza brak możliwości prania.

UWAGA: Pamiętaj, że kreski i kropki mogą się łączyć i tworzyć różne kombinacje. Nie przeocz, więc ewentualnych kresek pod pojemnikiem oraz liczby kropek.

CZYSZCZENIE CHEMICZNE

Co do zasady, zapewne nie przyda Ci się ta wiedza, jeśli oddajesz rzeczy do pralni. W końcu to w miejscu wykonania usługi mają obowiązek rozpoznać właściwy symbol. Jednakże, kupując ubrania warto mieć pewność, czy np. przy braku możliwości wykonania tradycyjnego prania, można oddać je do czyszczenia chemicznego.  

Symbol okręgu oznacza: czyścić chemicznie.

Możesz się jednak natknąć na oznaczenia zawierające w okręgu literki takie jak: A, P, F, W. Określają one jakich środków możemy użyć do czyszczenia i tak odpowiednio:

A – wszystkie typy rozpuszczalników,

P – czyszczenie tylko na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzenie,

F – czyszczenie na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzynie, ale tkanin delikatnych,

W – czyścić na mokro,

Natomiast jeśli znajdziesz na wszywce przekreślony okrąg, zapomnij o praniu chemicznym.

Na wszywkach znajdziesz też informacje dotyczące wybielania.

Trójkąt oznacza po porostu możliwość wybielania:

Przekreślony trójkąt to symbol oznaczający, że ubrania nie możesz ani chlorować ani wybielać.

Trójkąt z kreskami w środku, jak poniżej informuje, że można z powodzeniem stosować wybielacze tlenowe,

A ten z literami CL wskazuje, że można odzież chlorować.

I ostatni symbol z tej grupy czyli przekreślony splot, oznacza po prostu nie wykręcaj. 

SUSZENIE

Ubrania mamy czyste i pachnące, ale mokre, wiec pora na ich prawidłowe wysuszenie. Zgodnie z oznaczeniami na metkach, a wśród nich znajdziemy:

Kwadrat, który wyklucza możliwość suszenia w suszarce.

Ten sam symbol, ale przekreślony jak na grafice poniżej mówiący o tym, że nie wolno suszyć.

Kwadrat przypominający przynajmniej mi „kopertę”, wskazuje na możliwość suszenia, ale ubrania należy suszyć starannie rozwieszone. Mam nadzieję, że zawsze starannie rozwieszasz pranie. A jeśli masz problemy z tym jak dbać o koszulę, suszyć ją, czy prać zajrzyj koniecznie do wpisu: Jak dbać o koszulę.

Okrąg wpisany w kwadrat – wdarło nam się matematyczne nazewnictwo – to symbol, mówiący o tym, że rzecz którą trzymasz w dłoni może być suszona w suszarce. Suszarka to bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie chętnie korzystam z niej w okresie zimowym. A dzięki temu ze posiadam pralko-suszarkę, wcale urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca, bo tyle co pralka. A to wyjątkowo przydatne w małych domach czy mieszkaniach.  

Ten sam znaczek tylko przekreślony oznacza: nie suszyć.

A okrąg wpisany w kwadrat w dodatku z kropką w środku, co oznacza? Suszenie w niskiej temperaturze, za to ten sam symbol ale z dwoma kropkami suszenie w normalnej temperaturze.

Były kropki to teraz czas na kreski. Te pionowe w kwadracie to oznaczenie suszenia w pozycji pionowej.

Możesz też trafić na symbol z kwadratem i poziomom kreską w środku, a to oznacza suszenie w pozycji poziomej.

Co jeszcze może znaleźć się na wszywce? Kwadrat i ukośne kreski czyli informacja o tym, że ubranie możesz suszyć ale w cieniu.

PRASOWANIE

Nie należy do moich ulubionych zajęć domowych. Mimo dobrego sprzętu, dużego pomieszczenia i trików, które stosuję by ułatwić sobie to zadanie, nie przepadam za nim. Nie zmienia to jednak faktu, że prasuję i robię to zgodnie z opisami na wszywkach. A znajduję na nich:

Symbol przekreślonego żelazka informujący o tym, że prasowanie jest niewskazane.

Żelazko nieprzekreślone, ale z kropkami w środku oznaczają odpowiednio:

Jedna kropka – można prasować w temp. 1100C

Dwie kropki – można prasować w temperaturze 1500C

Trzy kropki – można prasować w temp. 2000C

A żelazko, ale z linią pod spodem? To wskazanie, że ciuch, który masz w ręce, a posiada ten symbol na wszywce powinno się prasować poprzez inny materiał.


Po tej dawce wiedzy, żadne oznaczenie na wszywce nie powinno stanowić dla Ciebie zagadki. Jeśli jednak obawiasz się, ze zapomnisz, co oznaczają poszczególne symbole i za każdym razem nie chcesz odpalać komputera czy telefonu w poszukiwaniu wyjaśnień, pobierz ściągę w postaci plakatu. Do wydrukowania i powieszenia w łazience, prali, kuchni czy innym pomieszczeniu lub do włożenia do segregatora z kopertami i metkami po zakupach na www.clariani.pl

Plakat dostępny jest dla wszystkich subskrybentów, newslettera Clariani dedykowanego blogowi, do którego możesz zapisać się już teraz i z którego również możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

A jeśli wpis okazał się przydatny, będzie mi bardzo miło jeśli wyrazisz swoja opinię na jego temat w komentarzu lub po prostu poprzez zalajkowanie wpisu tu bądź w mediach społecznościowych.

Be unique be yourself
Ewa

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x
Dołącz do listy oczekujących Zostaw swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o dostępności wybranego produktu.