Z poniższego wpisu dowiesz się jak prać koszulę lnianą. Te podstawowe zasady z powodzeniem możesz wykorzystać również przy praniu innych ubrań wykonanych z lnu. Udowodnię Ci, że utrzymanie koszuli lnianej w czystości wcale nie jest takie trudne. Przeciwnie nie różni się niczym szczególnym od konserwacji innych, znanych Ci tkanin.
1. Segregacja
Bez tego etapu żadne pranie nie będzie udane. Oddzielamy biele od czerni i kolorów i dopiero po tej segregacji przechodzimy do wrzucania ubrań do pralki. Dobra rada: jeżeli możesz pierz len osobno – nie łącz z innymi tkaninami. Jest to szczególnie ważne w przypadku delikatnych ubrań – bluzek, sukienek czy koszul.
2. Pranie koszuli lnianej
Len pierz w niskiej temperaturze. Koszulę clari 0.3 należy prać w 300 zgodnie z opisem na metce. Pamiętaj, przed ustawieniem jakiegokolwiek prania czytaj metki! To podstawowa zasada, która pozwoli Ci na wydłużenie życia Twoich ubrań. Tam znajduje się cała wiedza, z której powinnaś korzystać podczas prania. Jeżeli jednak obcięłaś i wyrzuciłaś już metkę ustaw pranie lnianej koszuli na niską temperaturę od 30-400.
Przyszła pora na wybór programu. Jak myślisz w jakim programie najlepiej prać lnianą koszulę? Program delikatny, pranie ręczne lub odpowiednik najdelikatniejszego programu. Dodatkowo zapomnij o wykręcaniu czy wyżymaniu koszuli z lnu. Łagodny program zadba o właściwe odwirowanie w końcu delikatne ubrania potrzebują równie delikatnej opieki. Z każdym praniem Twoja lniana koszula będzie jeszcze przyjemniejsza w dotyku. Nie bój się, więc jej prać. Len to trwała tkanina, która wiele zniesie.
3. Detergenty
Nie używaj silnych środków, a tym bardziej wybielaczy. Skorzystaj z łagodnego żelu do prania, proszku lub kapsułki, którą używasz do prania pozostałych ubrań. Nie przesadzaj też ze zmiękczaczami – jeśli nie musisz, lepiej nie używaj. Dlaczego? By niepotrzebnie nie “zakleić” włókien, które mogą stracić swoje najważniejsze właściwości. Jeśli używasz kapsułek wrzuć do prania więcej niż jedną rzecz, duża ilość detergentu dla jednej tkaniny może być zabójcza, a także jest to mało ekologiczne.
TIP: jeżeli pierzesz białe ubrania, dodaj do prania odrobinę sody oczyszczonej, przedłużysz w ten sposób i wydobędziesz piękną biel z Twoich ubrań – nie tylko tych lnianych.
4. Zostaw trochę miejsca
Nie wrzucaj zbyt wielu ubrań jednocześnie do bębna pralki. Ubite ubrania bardziej się gniotą i trudniej je wyprasować. Daj tkaninie odpocząć.
5. Wiruj len, ale z umiarem
Duże obroty, szybkie i intensywne wirowanie to oznaka szybkiego suszenia, ale i pogniecionych ubrań. Zmniejsz obroty i ciesz się mniej pogniecioną koszulą lnianą. 1200 obrotów przyjmij jako nieprzekraczalną górną granicę wirowania. Możesz i chcesz mniej, super, Twoja koszula będzie Ci wdzięczna.
Chcesz dowiedzieć się również jak suszyć i prasować koszulę lnianą? Daj znać w komentarzu czy przygotować taką pigułkę wiedzy. Jak widzisz pranie koszuli lnianej nie jest wcale takie trudne. Postępowanie jest identyczne jak w przypadku innych tkanin. Wiele z przedstawionych powyżej zasad – jak na przykład – niska temperatura prania jest uniwersalnych. Pamiętaj jednak, że to na metce znajdują się najważniejsze zasady dotyczące konserwacji ubrań.
Ewa
Be unique be yourself